האנטישמיות של האסלאם

כולנו מכירים את האנטישמיות של העולם הנוצרי האירופי, אנטישמיות המתבטאת בעלילות דם, פרעות והשיא בתקופת השואה. גם בעולם המוסלמי קיימת תופעת האנטישמיות, אמנם פחות מפורסמת אבל יש לה קווי דמיון לא מעטים עם האנטישמיות הנוצרית.

כמו לישו גם למייסד האסלאם מוחמד היו עימותים עם יהודים. בחצי האי ערב חיו במאה השביעית לספירה 3 שבטים יהודיים,  לאחר שמוחמד לא הצליח להפיץ להם את תורתו ואף זכה לזלזול מצדם, הוא החל להילחם בשבטים היהודים ולגרש אותם ממקום מושבם. 

שורשיה של האנטישמיות הערבית/אסלאמית

בשנת 629 לספירה נערך קרב מכריע בין היהודים שהתגוררו באזור ח'ייבר למוסלמים שהיו במסע כיבוש של חצי האי ערב. הקרב הזה קבע את יחס המוסלמים ליהודים עד ימינו, כולל יחסם למדינת ישראל. בתום הקרב אותו ניצחו המוסלמים, היהודים קיבלו מעמד מוגן הכולל רשות להמשיך בכל מנהגיהם כל עוד שילמו מס גבוה והכירו בריבונות והעליונות של המוסלמים על היהודים. היחס הבסיסי של המוסלמים ליהודים היה יחס של שנאה וזלזול, הם מתארים את היהודים כרמאים, נוכלים ומלוכלכים, אבל הגרוע מכל היא האשמה שהיהודים מבזים את הדת שלהם עצמם. המוסלמים טענו שהיהדות זנחה את מקורותיה העתיקים, את דרכם  של אברהם ומשה, ופנתה לדרך אחרת, דרך של ניצול העולם. 

על רקע זה החלה להתפתח אנטישמיות ושנאה של מוסלמים כלפי יהודים. אמנם בימי הביניים הם לא נהגו לבצע פרעות ביהודים כמו הנוצרים אך יחסם ליהודים היה יחס מזלזל ביותר. בתקופת האימפריה העות'מאנית הוחמרה האנטישמיות המוסלמית כלפי היהודים. עלילות הדם שהגיעו מאירופה, עשו דרכם חיש מהר לאימפריה העות'מאנית ומצאו שם אוזן קשבת. האנטישמיות הגואה החריפה גם את האיסורים וההגבלות על היהודים, הם חויבו ללבוש כובע אדום (מזכיר במשהו את הטלאי הצהוב), נאסר עליהם ללבוש בגדי משי למשל. ככל שנמשך המגע עם אירופה הנוצרית כך האנטישמיות המוסלמית החמירה, רציחות יהודים הפכו לאירוע נפוץ, והשלטון לא עשה לדבר למנוע אותן. בתקופת מלחמת העולם השנייה חבר המופתי של ירושלים, חאג' אמין אלחוסייני לגרמניה הנאצית בניסיון לעזור להיטלר בחיסול היהודים בכל מקום. 

מאז הקמת מדינת ישראל שינתה האנטישמיות המוסלמית את פניה, והיא מופנית בעיקר כלפי מדינת ישראל ולא כלפי היהודים באופן כללי. ברוב מדינות ערב לא מזכירים את השם "ישראל" ובוודאי שלא "מדינת ישראל", אלא בפיהם אנחנו נקראים "האויב הציוני" או "הישות הציונית". הם אינם יכולים לקבל את מדינת ישראל וממשיכים בעלילות דם ותיאוריות קונספירציה כלפי מדינת ישראל. העולם משתנה סביבנו בלי הכר רק האנטישמיות נשארת, לובשת ופושטת צורה, מתפשטת בין עמים ודתות.